Inspiracje dla Opiekunów

Nie zajmujesz się już akcją? Jesteś nowym opiekunem? Daj nam koniecznie znać: biuro@tuszdopaki.pl

Czy wiesz, że...

60% drukarek sprzedawanych w Polsce to drukarki atramentowe?

Co to oznacza? Można zakładać, że w Państwa regionie jest bardzo podobna sytuacja. To świetne wieści dla naszej planety i zwierzaków mieszkających w schroniskach. Wszystkie tusze, które są kupowane do tego typu drukarek, można poddać recyklingowi. Zamiast trafiać na wysypisko śmieci i zanieczyszczać wody gruntowe, my od 20 lat dajemy im nowe życie.

A co mają z tym wspólnego zwierzaki? We współpracy z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w Polsce przekazujemy karmę do schronisk dla zwierząt. Zasada jest prosta - im więcej zbierzemy tuszów do recyklingu, tym więcej karmy możemy przekazać.

Jak jeszcze możesz wesprzeć akcję? Pomóc może każdy – przynosząc tusz do szkoły i wkładając go do kartonu, który dostarczyliśmy do szkoły oraz rozpowszechniając wiedzę na temat akcji.

Dziękujemy, że utrwalacie nas w przekonaniu, że ta kampania jest potrzebna i ma głęboki sens. Wiele szkół, często kameralnych, zapełnia tuszami cały karton! Przechodzi to nasze najśmielsze oczekiwania... Dziękujemy Wam za edukowanie dzieci i młodzieży w kierunku ekologii i podtrzymywanie ich entuzjazmu.

Pamiętamy też o placówkach, w których zbiórki, z różnych powodów są trudniejsze. Wierzymy, że dzięki wspólnym wysiłkom uda nam się osiągać coraz lepsze wyniki.

Zajrzeliśmy do kilku szkół, w których akcja „Tusz do paki” przybrała zawrotne tempo. Poprosiliśmy opiekunów projektu, aby podzielili się z nami swoimi sprawdzonymi sposobami na zainteresowanie dzieci i rodziców zbieraniem tuszów do recyklingu. Zobaczcie, co nam powiedzieli.

Jak to robią w innych szkołach?

Sprawdzone pomysły z rożnych placówek:

1. Włącz innych do działania
W szkole nie jesteś sam/-a. Zbierz grupę wolontariuszy, poproś o wsparcie samorząd uczniowski, porozmawiaj z wychowawcami innych klas. Może oni pomogą Ci wypracować nowe pomysły na wsparcie kampanii, albo sami się do niej przyłączą. Już nawet rozmowa na ten temat na szkolnym korytarzu pomoże akcji nabrać tempa.

2. Nagradzaj aktywnych
W niektórych szkołach sprawdza się nagradzanie uczniów za przynoszenie tuszów – w ramach wspieranie postawy proekologicznej i zaangażowania w szkolne akcje. Może to być wyższa ocena z zachowania, plus za aktywność czy możliwość poprowadzenia lekcji przez aktywnego ucznia.

3. Dodaj element grywalizacji
Jeśli w Twojej szkole młodzież chętnie bierze udział w konkursach, warto zorganizować również taki, który będzie wspierał zbiórkę tuszów. Może to być np. konkurs plastyczny na plakaty skierowane do uczniów zachęcające do przynoszenia tuszów do szkoły. Jeśli dacie nam znać, zwycięskie prace chętnie zaprezentujemy na naszym profilu na Facebooku i podlinkujemy do nich z naszego newslettera wysyłanego do Opiekunów projektu (pierwszy wyślemy w grudniu).

4. Przypominaj
Z każdą akcją jest jak z nauką przedmiotu. Niewielu uczniów zapamiętuje od razu najważniejsze informacje z lekcji. Wymaga to ćwiczeń, powtórek i nauki. Podobnie jest z kampanią. Jeśli chcemy, aby dzieci pamiętały o przynoszeniu tuszów przez cały rok, musimy im o tym przypominać. Najważniejsze informacje dotyczą: celów i powodów, dla których uruchomiliśmy akcję Tusz do paki.

5. Umieść plakat akcji w swojej klasie
Dzięki temu nigdy nie zapomnisz wspomnieć o niej podczas lekcji. Jeśli prowadzisz zajęcia z większością uczniów, możesz wstawić do klasy również karton.

6. Puść film opowiadający o kampanii Tusz do paki
Nie musisz samodzielnie opowiadać o całej idei tego przedsięwzięcia, masz do dyspozycji materiały pomocnicze. Opiekunowie projektów w szkołach mówili nam, że puszczanie filmu jest bardzo skuteczne. Oczywiście w krótkim czasie. Później wracamy do punktów 1-5.

7. Zapytaj sąsiada
Warto podpowiedzieć dzieciom i młodzieży, że mogą przynosić też tusze z drukarek atramentowych od dziadków, koleżanek czy sąsiadów. Nie liczy się źródło, liczy się to, żeby tusze trafiły do recyklingu – czyli do naszego kartonu.

8. Podłącz się pod inną „eko akcję”
W wielu szkołach są aktywnie prowadzone różne działania na rzecz ochrony środowiska. Warto porozmawiać z organizatorami i połączyć siły. Przykład: podczas szkolnego pikniku ekologicznego można rozstawić stoisko z akcją Tusz do paki, a kiedy jest akcja zbierania nakrętek na szczytny cel, warto wspomnieć też o tuszach.

9. Skup się na czworonogach
Są placówki, którym bardzo bliska jest idea niesienia pomocy zwierzętom. Czy tak jest w Twojej? Jeśli tak, zerknij na punkt 8. – zasada działania będzie bardzo podobna. Skorzystaj z każdej okazji, aby podczas innych akcji pomocowych dla zwierzaków, wybrzmiało, że gdy „pusty tusz wrzucasz do paki, karmione są w schroniskach zwierzaki”.

10. Zaproś do akcji „dużych darczyńców”
Warto o akcji poinformować jednostki samorządowe – urząd gminy, starostwo, urząd miasta, albo duże lokalne przedsiębiorstwa. Mogą być oni potencjalnymi „hurtowymi” dostawcami tuszów. Możesz też połączyć ten punkt z inspiracją nr 3 i zorganizować w szkole konkurs na plakat lub list od uczniów do prezydenta / burmistrza / wójta / prezesa firmy, który zachęcałby do dołączenia do akcji.

11. Rozmawiaj z rodzicami
Jeśli masz taką możliwość, wspomnij o akcji Tusz do paki podczas spotkań z rodzicami. To szczególnie ważne, gdy uczysz młodsze dzieci. Często to rodzice decydują o tym, czy tusze trafią do szkoły, czy do domowego śmietnika.

12. Twórz okazje.
W Twojej szkole nie ma konkursów ekologicznych, kampanii pomocowych dla zwierząt? Stwórz własne okazje, aby nagłośnić akcję Tusz do paki. Inspiracją mogą być liczne święta w kalendarzu – poniżej kilka z nich.

Kalendarz świąt:

Poniżej święta w kalendarzu, które mogą być okazją do nagłośnienia akcji Tusz do paki:

  • 24.09 – Sprzątanie Świata,
  • październik – Miesiąc Dobroci Dla Zwierząt,
  • 4.10 – Światowy Dzień Ochrony Zwierząt,
  • 17.02 – Światowy Dzień Kota,
  • 1-7.04 – Tydzień Czystości Wód,
  • 4.04 – Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt,
  • 22.04 – Dzień Ziemi,
  • 22.05 – Dzień Praw Zwierząt,
  • 22.05 – Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej,
  • 5.06 – Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego,
  • 1.07 – Dzień Psa.

Pamiętaj i przypominaj

Rozdanie ulotek, zawieszenie plakatu czy informacja na stronie – to działania dobre na start.
Jednak żeby akcja się udała, trzeba o niej rozmawiać z uczniami i rodzicami,
przypominać i angażować przez cały rok.

Jeśli w Twojej szkole sprawdzają się jeszcze inne działania, daj nam znać, chętnie dodamy je
na naszej stronie internetowej: biuro@tuszdopaki.pl


Powodzenia! I pamiętaj:

To nic nie kosztuje, a planetę dla kolejnych pokoleń ratuje!